Przedstawiamy poniżej dobre rady dla użytkowników niezaawansowanych w eksploatacji sprzętu komputerowego:
Kupując złożony komputer bardzo często zapominamy, że to w rzeczywistości skomplikowana maszyna, która bynajmniej, nie składa się z klawiatury, pudła i monitora (w przypadku stacjonarnych maszyn), ale przede wszystkim z podzespołów schowanych w rzeczonym „pudle”. Chcąc natomiast zadbać o płynną i bezawaryjną pracę naszego PCta powinniśmy zapewnić mu możliwie najlepsze warunki. Wiąże się to nie tylko ze skanowaniem komputera za pomocą darmowego programu antywirusowego, ale także z konserwacją podzespołów.
Laptop na kolanach – co zrobić, by się nie przegrzał:
Podkładki chłodzące, regularne czyszczenie sprzętu i specjalne programy – to tylko kilka sposobów ochrony termicznej trzymanego przez wielu laptopa na kolanach.
Sprzęt elektroniczny źle reaguje na zbyt wysoką temperaturę. Podczas trzymania laptopa na kolanach nieraz przepala się, zawiesza, topi kable lub wyłącza się samoistnie, co wśród wskazanych przykładów jest akurat najkorzystniejszym rozwiązaniem. Naprawa komputera jest zazwyczaj droga, dlatego lepiej zainwestować w profilaktykę i zadbać zawczasu, aby sprzęt się nie przepalił. Poniżej wymienione zostały najczęstsze przyczyny awarii i skuteczne sposoby ochrony komputera przed zagrożeniem termicznym.
Przyczyny i objawy przegrzania, czyli czego unikać:
Przeważnie zbyt wysokie temperatury są wynikiem nieprzemyślanej budowy laptopa i umiejscowieniem jego wywietrzników od spodu komputera. Problem ten często pojawiał się w starszych modelach, jednak również dzisiaj taki sprzęt można znaleźć w sklepach. Warto więc zwrócić uwagę na lokalizację wywietrzników jeszcze przed kupnem laptopa. Inną przyczyną przegrzania może być mało wydajny system chłodzenia, zużycie past termoprzewodzących na procesorze lub zbytnie nagromadzenie kurzu na elementach odpowiedzialnych za chłodzenie. Nieraz sami doprowadzamy do uszkodzenia sprzętu, trzymając laptop na kolanach bez odpowiedniej izolacji między ciałem ,a sprzętem albo narażając go na przeciążenia poprzez uruchamianie zbyt wielu wymagających programów jednocześnie. Objawem tego, że stan komputera wymaga interwencji, jest wydzielanie przez niego coraz większej ilości ciepła oraz uciążliwy gorąc, gdy trzymamy laptop na kolanach. Urządzenie zawiesza się wtedy, a system nie działa stabilnie. Często również wiatraczek odpowiadający za chłodzenie kręci się w zawrotnym tempie, o czym informuje jego głośna praca. Komputer może wtedy samoistnie się wyłączyć, spalić procesor lub układ grafiki. Są to na tyle drogie elementy sprzętu, że nieraz koszt ich naprawy jest wyższy od jego wartości.
W co warto się zaopatrzyć:
Jeśli problem przegrzewającego się laptopa na kolanach nie jest Ci obcy, koniecznie zadbaj o swobodny odpływ nagrzanego powietrza z wywietrznika i przemyśl zakup podkładki chłodzącej. Można ją nabyć już od kilkunastu złotych i w wielu przypadkach wystarczy, aby komputer znów działał poprawnie. Gdy mimo używania podkładek termoregulujących laptop na kolanach dalej pracuje na najwyższych obrotach, powinno się nałożyć nową warstwę pasty termoprzewodzącej i przeczyścić sprzęt w środku, na przykład za pomocą sprzężonego powietrza w sprayu. Zabiegi te można wykonać samemu lub też udać się do autoryzowanego serwisu komputerowego. Jeśli sprzęt jest nowy, powyższe usługi może objąć gwarancja. Aby w przyszłości unikać przegrzania lub też zawczasu zauważyć narastający problem, najlepiej stale monitorować temperaturę procesora i pracę wiatraków. W Internecie znaleźć można sporo programów, często darmowych, które dostarczają właśnie takich statystyk. Przykładem jest program HWMonitor, który okazuje stopień nagrzania poszczególnych elementów komputera i dodatkowo (w nawiasach) zapisuje ich wartość maksymalną, dzięki czemu łatwiej zdiagnozować przegrzanie laptopa na kolanach.
28 sposobów na oszczędzanie:
1. Zwijając zasilacz pozostaw 5cm kabla luzu
2. Wyjmując kabel od zasilacza w swoim laptopie czyń to za wtyczkę
3. Zamykając klapę w laptopie upewnij się, że nie ma nic na klawiaturze
4. Kupując nowego laptopa pomyśl o ubezpieczeniu może okazać się tańsze w dłuższej perspektywie
5. Nie spaceruj z włączonym laptopem
6. Używaj opcji bezpiecznego odłączania urządzeń USB w Windowsie
7. Nie dopuszczaj by Twój komputer pracował bez zabezpieczenia antywirusowego
8. Kiedy zalejesz swojego laptopa NIEURUCHAMIAJ go przed wizytą w serwisie, zwiększysz szanse reanimacji
9. Pamiętaj o konserwacji i czyszczeniu swojego sprzętu, wydłuży to jego żywotność
10. Klienci dzielą się na 2 grupy. Tą która robi kopię zapasową swoich danych i tą, która będzie ją robić, będąc w tej drugiej grupie niezwłocznie dołącz do pierwszej
11. Poranna kawy z laptopem zwiększają częstość wizyt w serwisie
12. Laptop nie piec, chłodzić się musi – nie ograniczaj dostępu powietrza do spodu urządzenia
13. Niebój się myszek bezprzewodowych, współczesne gryzonie dają sobie rade ponad 9 miesięcy bez wymiany baterii
14. Kiedy komputer działa z dnia na dzień wolniej to zbliża się wizyta w serwisie. To Ty wybierz kiedy to nastąpi zanim sprzęt sam odmówi posłuszeństwa
15. Trzymaj swoje dane na partycji D, znacznie obniża to koszty ewentualnej reinstalacji systemu
16. Nie kupuj za drogiego komputera, Twój sprzęt straci 50% wartości zanim minie rok. Przyjdź do nas, a dobierzemy sprzęt do Twoich potrzeb.
17. Dobre zabezpieczenie antywirusowe to podstawa, nie wszystko co darmowe jest skuteczne
18. Przy zabezpieczaniu swoich danych pamiętaj o kontaktach z komunikatorów, skrzynek pocztowych, książkach adresowych, ulubionych i o tym, że wszystko to może być na więcej niż jednym użytkowniku
19. Kiedy Twój sprzęt się zestarzeje nie wyrzucaj go, przynieś do nas, a my odkupimy go poprzez nasz komis
20. Kiedy nie wiesz o co chodzi, chodzi o wirusy
21. Jak już wiesz o co chodzi, to wciąż są wirusy
22. Prostym sposobem na przyśpieszenie sprzętu, a zarazem najtańszym jest poszerzenie pamięci
23. Dysk przenośny Twój przyjaciel. Zabezpieczy dużą ilość danych przeniesie do znajomych a kiedy uszkodzi się dysk w komputerze odda nieocenione usługi
24. Nawet najlepszy przyjaciel bez sumiennego kopiowania danych niewiele pomoże.
25. Niechciana poczta – spam ?? Kwestia włączenia antyspamowego filtru w Twojej skrzynce
26. I na koniec złota zasada: Jak kogoś nie znam to nie otwieram od niego poczty, lepiej niech napisze dwa razy jeżeli to ważne niż miałby wskoczyć jakiś trojański koń.
27. Nie trzymaj płytek w napędzie, skraca żywotność lasera, zmniejsza poziom naladowania baterii i wydłuża czas startu komputera.
28. Zawsze zamykaj laptopa trzymając za środek klapy